
W łokciach golfistów przyczepy mięśni po wewnętrznej stronie łokcia są w stanie zapalnym lub uszkodzone. Zwykle przyczyną tego jest stale powtarzające się obciążenie mięśni zginaczy dłoni i łokcia. Dzieje się tak na przykład podczas gry w golfa, od której choroba wzięła swoją nazwę. Znacznie częściej jednak łokieć golfisty jest spowodowany nadmiernym stresem w życiu codziennym lub w pracy. Typowe objawy to ból i ograniczenie ruchomości, które należy leczyć chirurgicznie tylko w jednym na dziesięć przypadków.
Jak powstaje łokieć golfisty
Mężczyzna w ubraniu roboczym stoi na oponie samochodowej na platformie podnoszącej i dokręca śruby. Na prawym ramieniu nosi bandaż EpiTrain firmy Bauerfeind. Podnoszenie ciężkich ładunków i ruchy wkręcania to typowe czynniki wyzwalające chorobę łokcia golfisty.
Kość ramienia (ramienna) ma dwa silne zgrubienia kostne (nadkłykcie) na swoim końcu w pobliżu łokcia. Mięśnie zaangażowane w rotację przedramienia przyczepiają się do nich. Pomagają zgiąć, wyprostować i ustabilizować nadgarstek i łokieć. Skuteczne leczenie urazu oferuje https://fizjoarena.pl/.
Po stronie małego palca (łokciowego) znajdują się głównie dwa silne mięśnie zginaczy nadgarstka i jeden mięsień, który bierze udział w obrocie do wewnątrz przedramienia. Węzły kostne w tych dwóch punktach zmieniają się boleśnie wraz z rozwojem łokcia golfisty. Typowe stresy wywołujące zwyrodnienia zapalne to:
Ruchy śrubowe i podnoszenie ciężkich ładunków
stała praca w złych i wymuszonych pozycjach
Powtarzające się, jednolite ruchy zginające przez dłuższy czas
częste szarpnięcia działające na rękę i przedramię, takie jak tee-off w golfie
Z czasem powoduje to najmniejsze urazy (mikrourazy) mięśni i tkanki łącznej. Te stopniowo powodują zmiany zapalne , które z kolei prowadzą do bólu podczas zginania lub obracania przedramienia, podnoszenia lub uciskania dotkniętego obszaru.
Objawy łokcia golfisty i wczesne sygnały ostrzegawcze
Przede wszystkim zmiana zapalna staje się odczuwalna poprzez ból podczas pewnych czynności, podczas których dotknięte chorobą mięśnie są napięte i obciążone. Zwykle szybko ustępują, ale również wracają natychmiast, gdy tylko aktywność zostanie wznowiona. Jeśli stan zapalny postępuje, dotknięty obszar staje się wrażliwy i ciepły, co może również prowadzić do zaczerwienienia i wyczuwalnego obrzęku.
Jeśli nie podejmiesz żadnych środków zaradczych we wczesnej fazie, ból pojawi się w pewnym momencie w okresach odpoczynku lub przy niewielkim stresie, tak że normalne używanie ramienia nie będzie już możliwe. Ból często promieniuje z dotkniętego obszaru na całe ramię .
Jak można leczyć łokieć golfisty?
Ilustracja anatomii łokcia z łokciem golfisty. W łokciach golfistów przyczepy mięśni po wewnętrznej stronie łokcia są w stanie zapalnym lub uszkodzone.
Na szczęście istnieje wiele zabiegów, które mogą złagodzić ból łokcia golfisty i pomóc w regeneracji uszkodzonej tkanki. Przede wszystkim należy oczywiście unikać działań aktywizujących. W związku z tym terapia skupia się na ochronie zaatakowanych mięśni, połączona z redukcją stanu zapalnego. Jednak całkowite unieruchomienie ramienia nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie: ćwiczenia pod kierunkiem terapeutycznym i jak najbardziej normalne użycie ręki w obszarze bezbolesnym znacznie wspomagają gojenie łokci golfisty.
Różne Fizjoterapia i rehabilitacja środki są stosowane do zwalczania stanów zapalnych i łagodzenia bólu :
Prądy TENS, łagodzące ból leczenie prądem stymulującym, które osoby dotknięte chorobą mogą również wykonywać w domu za pomocą urządzenia mobilnego
inne zastosowania elektroterapeutyczne, takie jak jonoforeza (miejscowe stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych prądem stałym)
Zabiegi manualne zapalonych przyczepów mięśniowych wykonywane przez fizjoterapeutów (np. tarcie poprzeczne wg Cyriaxa)
Terapia zimnem (krioterapia), np. zimnym powietrzem lub lodem
Leczenie ultradźwiękami, również z użyciem maści medycznych (fonoforeza)
Trening z fizjoterapii, w razie potrzeby z ćwiczeniem mniej stresujących form ruchu i postaw
Formy ćwiczeń rozciągające mięśnie łokcia golfisty, a tym samym zmniejszające podstawowe napięcie
W przypadku chronyfikacji: wstrzyknięcia toksyny botulinowej (Botox) do zaangażowanych mięśni
Można również założyć bandaż, aby odciążyć łokieć golfisty , przede wszystkim w celu ustabilizowania nadgarstka w neutralnej pozycji, a tym samym uniknięcia napięcia na dotkniętej chorobą tkance. Łokieć golfisty jest operowany tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie działa. Chirurg przecina części przyczepów ścięgien na kości ramiennej w celu zmniejszenia napięcia mięśni. Ponadto chirurgiczne obliterowanie nerwów miejscowych może przerwać ciągły zgłaszanie bólu z dotkniętego obszaru – ale tylko w ostateczności w przypadku przedłużającej się oporności na terapię. Więcej poczytasz na stronie https://fizjoarena.pl/lokiec-golfisty/.